Prijzen onder voorbehoud.
Bent u net begonnen als medewerker RMC? En wilt u snel op de hoogte gebracht worden van de wettelijke kaders? Kent u uw rol en verantwoordelijkheden vanuit uw positie? En wilt u handvatten voor een succesvolle uitvoering van uw werkzaamheden? In deze cursus legt u de basis om als een professional aan de slag te gaan! U leert enerzijds hoe u preventief kunt optreden om voortijdig schoolverlaten te voorkomen en anderzijds hoe u jongeren weer terug kunt leiden naar school.
Deze training stelt u in staat jongeren te begeleiden bij het vinden van een passende schoolloopbaan of leerwerktraject. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen de groep ‘nieuwe’ en ‘oude’ VSV’ers. Dat wil zeggen enerzijds gericht op preventie en voorkomen van voortijdig schoolverlaten en anderzijds gericht op het weer terugleiden naar school. Na afloop van deze cursus heeft u een goed beeld van de relevante wetgeving en kaders op het terrein van VSV. Daarnaast heeft u inzicht in de preventie-instrumenten van het RMC. U kunt een persoonlijke analyse en een plan van aanpak voor de jongeren maken. En u heeft inzicht in de (samenwerking met) ketenpartners en instrumenten die toegepast worden. Ook de rol van het onderwijs t.a.v. schoolverzuim, het VSV en de zorg krijgt aandacht.
Het programma ziet er als volgt uit:
Dag 1 - Wettelijk kader RMC en de rol van de trajectbegeleider
De wettelijke instrumenten van de RMC medewerker zijn beperkt. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de leerplichtambtenaar, heeft u geen handhavingsinstrumenten. Toch biedt het huidige beleid ‘Aanval op de schooluitval’ van het Ministerie van OCW veel mogelijkheden om gericht aanpak van de schooluitval te ontwikkelen. Behalve het opsporen en terugleiden van jongeren naar scholing of werk, is ook preventie een belangrijk onderdeel van RMC geworden. Daarnaast wordt ingegaan op de oorzaken van schoolverzuim en voortijdig schoolverlaten. Ze vragen om maatwerk en een individuele benadering van jongeren.
Dag 2 - Aanpak voortijdig schoolverlaten, samenwerkingspartners en netwerk
De RMC medewerker kan alleen de zeer verschillende problemen van jongeren niet oplossen. Een goede samenwerking met de scholen, het jongerenloket, UWV, Sociale zaken en de zorgorganisaties is onontbeerlijk. Maar hoe organiseer je nu deze samenwerking in het belang van de jongere en gericht op het halen van de startkwalificatie? Tijdens deze dag wordt hier nadrukkelijk aandacht aan besteed en kunt u uw eigen casuïstiek inbrengen.
Uw docent is de heer Onno Blok, RMC coördinator gemeente Utrecht. Hij is kerndocent voor alle cursussen op het gebied van voortijdig schoolverlaten.
In het schooljaar 2008-2009 zijn 41.785 leerlingen gestopt met hun opleiding. Het gerichte beleid begint effect te sorteren, maar nog altijd verlaten teveel jongeren zonder startkwalificatie de school. Hierdoor verminderen hun kansen op de arbeidsmarkt aanzienlijk en staan gemeenten in de toekomst voor een enorm probleem. Wat kunnen zij bieden aan die duizenden mensen, die ongekwalificeerd thuis zitten en een beroep gaan doen op de bijstand of erger, in het criminele circuit belanden? Het belang van het bestrijden van voortijdig schoolverlaten is duidelijk. School is voor jongeren de sleutel naar de toekomst en de basis voor een succesvolle economische en sociale participatie. U, als (toekomstig) medewerkers RMC, bent een belangrijke schakel om ervoor te zorgen, dat jongeren weer naar school gaan of starten met een leerwerktraject.
Voor leden van Ingrado vraagt deze cursus een investering van € 795,-. Niet-leden betalen € 895,-.
Al onze opleidingen en trainingen kunt u als incompany in uw eigen organisatie uitvoeren. Meer informatie over de mogelijkheden krijgt u van bovenstaande contactpersoon.